444 9 369
irtibat@faturaodemeyeri.com.tr

Adım Adım Bayilik

adım adım bayilik

Fatura Ödeme Merkezi olmak için adım adım bayilik

Öncelikle bayiliğimiz ÜCRETSİZ…

Şimdiki veya sonraki zaman diliminde herhangi bir ücret ödemezsiniz. Aylık yıllık bedel talep edilmez, güncelleme ücreti vb. talepler ile sizlerden hiçbir şekilde bir ücret istenmez.


 

Nasıl başvuru yaparım

444 9 369, web sitelerimiz, Broşür üzerindeki diğer iletişim numaralarımız hangi yöntem ile bizim ile irtibat kurarsanız kurun sözlü olarak bize fatura ödeme merkezi bayiliği talebinde bulunduğunuz andan sonra 30 dakika içerisinde bayiliğiniz aktif edilir.

Gerekli evrakları temin eden her işletmeci anında sahip olabilir.


 

Bayileriniz Yasal Fatura Ödeme Merkezi midir ?


Evet. Yapmış olduğumuz banka anlaşması sayesinde sizler bizim temsilcimiz olarak hizmet vereceksiniz. Bulunduğunuz bölgenin yerel yönetimleri bayimiz olduğunuz sürece sizlerden olumsuz taleplerde bulunamazlar.

FÖY Fatura Ödeme Yeri A.Ş. BDDK tarafından denetlenen ve banka anlaşmalı bir ödeme kuruluşudur.


 

Lisanslı mı olucam

Lisans müşteri ile temas halinde olan temsilcilerimize değil, ödeme kuruluşlarına verilen bir belgedir. Bizler size lisansımızı kullanmanız hususunda yetkilendirilmiş oldugunuza ilişkin “YETKİ BELGESİ” veriyoruz.

Başvurunuz alınır,kurulumunuz yapılır,çalışmaya başlarsınız, 30 gün içerisinde yetki belgeniz size teslim edilir.


 

Kurulum ne kadar sürer

pazarlama@faturaodememerkezi.com adresine evraklarınızı göndererek bizlere ulaşıyorsunuz.Evraklarınız kontrol ediliyor.Ardından 30 dakika içerisinde aranıyorsunuz ve şifreleriniz size değiştirilmek üzere teslim ediliyor.


 

Bana cihazmı vereceksiniz

Ürün çeşitlerimiz mevcuttur. fakat ücretsiz olan ürünümüz kendi bilgisayarınız üzerinden kullanabileceğiniz web portalımızdır.Diğer ürünler demirbaş olarak sizlere teslim edildiği için bir bedel talep edilmektedir. Bu ürüne bedel öderken sizin olmadığını ve sadece kullanım hakkı için bu bedeli ödeyeceğinizi hatırlatmak isterim.


 

Nasıl fatura tahsil edicem

Bu konuda ilk eğitimi telefon üzrinde temsilcilerimiz verecektir. Zor olmadığını ve çok çabuk alışacağınızı söyleyebilirim. Basit bir sosyal paylaşım sitesine giriş kadar basit , paylaşım yapmak kadar kolaydır.


 

Kırtasiye benim dükkanım fatura ödeme merkezi olabilirmiyim

Dükkanınızın ana faaliyet konusunun ne olduğunun hiç önemi yok. Hali hazırda bayimiz olarak hizmet veren tuhafiye , ayakkabıcı vb işletmeler vardır.Yasa bu konuda bir engellemede bulunmamıştır. Kulaktan dolma bilgiler ile değil temsilcilerimizden aldıgınız bilgiler doğrultusunda hareket ediniz.


 

Müşteriden kaç para alıcam

Bizim sistemimiz şuan itibari ile fatura ödeme tutarını 1.25 krş olarak düzenlemiştir. Fakar bu düzenleme standart değildir.Siz istediğiniz tutarı temsilcilerimize bildirirseniz gerekli değişiklikler yapılacaktır.


 

Nasıl kazancımı sizden alıcam

Örneğin siz 100 liralık bir fatura alıyorsunuz. Müşterinizden bu faturayı 101.25 krş karşılığında tahsil ediyorsunuz. Kasanıza 101.25 giriş oluyor. Biz ise sizden 100.35 kuruş kesiyoruz. Dolayısı ile sizin kasanızda 0.90 krş otomatikmen kalmış oluyor.

Bir sorun olduğunda kim gelecek


Hayır. Kimse gelmeyecek. Öncelikle sorunları unutun. Sistemimizde sorun yoktur. Tüm yaşadığınız sorunları iletişim kanallarımız ile çözeceksiniz.Teknik destek ekibimiz kalıcı çözümler üretecektir.


 

Reklam için ne veriyorsunuz

Reklam desteğimiz vardır. Yelken bayrak, kırlangıç bayrak, iç mekan görsel ürünlerimiz,dışmekan görsel sticker larımız mevcuttur.


 

Yazıcım sisteminize uygun mu

Yazıcıların % 85 ine uyumludur ekranımız. Ancak bizim size tavsiyemiz hem daha ekonomik olan hemde daha sorunsuz olduğu kesin olan termal yazıcıya geçiş yapmanızdır.Tedarik edebilmekteyiz.


 

İletişim problemi yaşarmıyım

Hayır. Ödeme kuruluşumuzda iletişim çok önemli. Her 50 bayi ile ilgilenen bir temsilci cep telefon numarası sizde oluyor. Pazarlama ofis, Genel merkez, Şube telefonları sizlerde bulunuyor. 11 adet iletişim kurabileceğiniz mail adresimiz var.Fatura Ödeme ekranı sağ alt köşesinde Canlı Destek hattı mevcut.


 

Sistem donarmı, sorgulama hatası olurmu

Tabiki mümkün. Ancak bilmenizi isterizki kaynağı biz olmayız. Eğer bir sorun var ise bu banka alt yapısında da o an sorun var demektir. Çünkü sistem anlaşmalı oldugumuz banka altyapısına entegrasyon durumunda. Zaman zaman bankalarda sistem yok kelimesini duymuşsunuzdur.


 

Az fatura alıyorum sorun olurmu

Hayır tabiki. 10.000 fatura alan ile 1000 fatura alan bayi aynı kefede. Aynı hizmeti ve aynı desteği almaktadır.


 

Aldığımız faturaların iptali oluyormu

Hayır. Anlık ödenmektedir. Ancak bazı özel kurum ve durumlarda iptal edilebilme imkanı vardır.


Bana fatura kesecekmisiniz

Tabiki.Sizden kazandığımız doğrultuda vergimizi ödemek için size fatura keseceğiz. Faturanızı fatura ödeme ekranınızdan çıktı alabilirsiniz.


 

Size çok para gönderiyorum maliye sorun olurmu

Hayır. yasal olarak hizmet verdiğimiz için belgeli ve ispatlı işlemlerdir yaptıklarımız. Bize gönderdiğiniz paranın ne amaçla geldiği kabul edilmiş ve belgelenmiştir.


 

Makbuzu nasıl alıcam

Makbuzlar size ücretsiz olarak takdim edilecektir ancak makbuzu size kargo ile gönderdiğimiz için bir ulaştırma bedeli vardır. Bu size ait olacaktır.


 

Genel merkeze nasıl gelirim

İletişim sekmesindeki adreslerimiz günceldir. Harita doğrudur. Randevu aldıgını takdirde yöneticilerimizin sizi karşılayacaklardır.


 

Sistemden ayrılmak istediğimde ne oluyor

Hiçbirşey. Biz sizden ücret almadık. Her hizmet ücretsizdi. Sözleşmenizin feshini talep ediyor ve eilişiğinizi kesiyorsunuz.


 

Teminat vermeyecekmiyiz

Hayır. Yönetmelikte değişiklik olmadığı takdirde bir teminat vermeyeceksiniz.


 

Bayiniz olucam, evrakları nasıl ulaştırabilirim

Mail , fax, kargo herhangi bir yöntem ile bize ulaştırabilirsiniz. Doğru belgeler olması ve bize ulaşması kafi’dir.


 

Bayiliğimi iptal edicem evraklarımı alabilirmiyim

Hayır. Evraklarınızı yasa gereği Banka ve Kuruluşumuz arşivlemektedir.Artık hizmet vermeyecek olsanız bile geçmiş hizmetlerinizden sebep bu uygulanacaktır.


 

Bankadan hesap açmama gerek varmı

Evet. Anlaşmalı olduğumuz bankanın herhangi bir şubesinden “KURUMSAL” hesap açmanız yasa gereği şarttır.


 

Bize ne belgeleri verilecek

Lisans belgesi, Yetki belges, BDDK başvuru belgesi,Marka belgesi,İSO9001 kalite belgesi


 

Belgeler önemlimidir

Evet. Yerel yönetimler bunları görmek isteyecektir bi olumsuzluk sözkonusu olduğunda, ayrıca müşterinizin güveni açısında faydalıdır.


 

Belgeler ne kadar geçerlidir

24 ay (2 yıl) bu süre sonunda yenilenecektir.


BİZE ULAŞIN