444 9 369
irtibat@faturaodemeyeri.com.tr

Müşteri Memnuniyeti

Fatura Ödeme Merkezi Müşteri Memnuniyeti


cropped-logo2.png


Fatura Ödeme Yeri olarak sürekli bir sektörel başarının ancak yüksek müşteri memnuniyeti ve (sürekliliği) bağlılığı ile sağlanabileceğine inanıyoruz. Bu nedenle Fatura Ödeme Yeri nin hem müşteri hem de temsilcilerimizin ilk tercihi olmasını sağlamak üzere kendimizi sürekli geliştiririz.Yenileriz.Kampanyalar yaparız. Piyasa analizi yaparak Farklı kuruluşlardan daha iyi hizmet ve sahip olunabilirlik anlamında daha ferah ve şeffaf şartlar üretiriz.

Sonuç olarak biz sizlere değer verir, karşılığında bağlılığınız ve sürekliliğiniz için hizmet ederiz.

Fatura Ödeme Yeri Temsilcileri ;

  • Bu kurumda Temsilciler için ve yine temsilciler sayesinde var olduğunu bilirek faaliyetlerini sürdürür.
  • Temsilcilerin, kendilerini değerli hissetmek istediğini, Önemsenmeleri gerektiğini bilerek hizmet eder.
  • Temsilcilerini tanımak, özelliklerini, ihtiyaç ve beklentilerini anlamak için anketler yaparak çaba gösterir.
  • Temsilcileri her zaman dinlemeye hazır olduğunu ispatlar, sorunlarıyla ilgilenir ve çözüm için gerekli desteği vererek kalıcı çözümler üretir.
  • Temsilcileri tam ve zamanında bilgilendirmeye önem vererek mağdur etmez. Bilgilerin net ve anlaşılır olmasına özen göstererek açıklayıcı metinler ve farklı iletişim kanalları ile %100 bilgilendirme sağlayarak sorun oluşumunu engeller.
  • Anlaşmalı Banka tarafından alınan kararları, gerekçeleri ile birlikte açıklayarak şeffaf yönetim anlayışı ile bilgi edinme hakkınıza saygı gösteren bir zihniyet ile sizlere hizmet verir.
  • Temsilcilerine tutabileceği sözler verir, Mğşterilere yaptığı kampanyalar gerçek ve uygulanabilir olur, dürüst ve açık iletişimi benimsemiştir.
  • “Temsilci bilgilerinin gizliliği”konusunda hassas bir şekilde politika yürütür.Çalışanlarının dahi bilgi gizliliği gereği ulaşabileceği bilgi kısıtlıdır.
  • Temsilcileri ile uzun vadeli, her iki taraf açısından da adaletli ve çok kazandıran bir ticari ilişki kurmayı hedef olarak seçmiştir.
  • Sadece ürün ve hizmetlerin satışı sırasında değil, müşterinin kurum ile tüm ilişkisi süresince kaliteli hizmet sunmak için yönetim tarafından düzenli olarak denetlenir.

Fatura Ödeme Yeri Fatura Ödeme Kuruluşu A.Ş. tek yönetim altında 3 farklı departmandan oluşmaktadır. Tüm departmanlar için müşteri memnuniyetinin yüksek seviyede olmasının gerekliliği ve önemi sürekli olarak birim yöneticileri tarafından toplantılar ve farklı iletişim yöntemleri ile kontrol ve takip altına alınmaktadır.

Sizlerin memnuniyeti, sürekliliği ve bizelere olan bağlılığı bizi güçlendirerek sizlere her gün daha muhteviyatlı ve kaliteli hizmet vermemizi sağlamaktadır.

Bayilerimize yatırım Yapıyoruz


Bayilerimizin memnuniyetini sağlamak adına ücret politikamız başta olmak üzere tüm yönetim politikamızda sektörde eşi olmayan insiyatifleri bayilerimiz için kullanarak müşter memnuniyeti anlamında çıtayı çok yükseğe taşıdık. Tüm müşterilerimiz / Bayilerimiz için yıl içerisinde yaptığımız kampanyalar ve anketler ilede iletişim anlamında sürekli olarak bir geri bildirim alma çabası içerisindeyiz. Geri bildirimlerin içerisinde olumlu olduğu kadar olumsuzlarda olmaktadır , tüm olumsuzlukları güncelleyerek memnuniyetsiz olduğunuz detaylar olumlu şekilde değiştiriliyor ve her kesimden takdir ve memnuniyet sağlamak amacı ile BAYİLERİMİZE YATIRIM YAPIYORUZ…