444 9 369
irtibat@faturaodemeyeri.com.tr

Temel İlkelerimiz

Dürüstlük


Tüm temsilcilerimiz ile olan ilişkilerimizde adil, karşılıklı yarar ve kazanç sağlamak amacıyla, iyi niyet ve anlayışlı davranmak, yasalara ve ahlak kurallarına daima uymak ilkemizdir.

Hesap Verilebilirlik


Müşterilerimizin ve temsilcilerimizin şikâyet, öneri, talep ve sorularını kayıt altına alarak, yapılan değerlendirme, çözüm ve yöntemleri gerekçeleri ile birlikte müşterimize açıklanır.Kurumsal olarak her yapılan işlemin hesabını bayilerimiz şeffaf bir cevap talebi ile bize sorabilir.

Etkin ve verimli olmak


FÖY Fatura Ödeme Kuruluşu, başarının anahtarının verimli, disiplinli ve planlı olarak çalışmak olduğuna inanır. Çalışanlarına değer katar; mesleki eğitim ve gelişime olanak tanır; başarıyı ödüllendirir. Tüm bayi ve müşterileri iletişimlerinde doğru bilgi aktarır, tarafları da doğru bilgi alışverişi konusunda yönlendirir.

Güvenilirlik (Gizlilik İlkesine Saygı)


FÖY Fatura Ödeme yeri çalışanları ve bayilerimiz, şirketimizin rekabet gücünü zayıflatacak bilgilerin, iş ortaklarıyla olan anlaşmaların “gizlilik” çerçevesi içinde olduğu bilinci ile hareket eder, bunların korunmasını ve gizliliğini sağlar. En önemlisi bayilerin ve  müşterilerinin yönetime güvenerek verdiği bilgilerin gizliliğine saygı gösterir.

Yetkinlik ve Yeterlilik


FÖY Fatura Ödeme Yeri faaliyet gösterdiği her alanda bayilerinin talep ve beklentilerini tespit edip, üretimini ona göre yönlendirerek en iyi olmak için çalışır. Danışmanlarımız ve denetim personelimiz tüm yurt genelindeki bayilerimizi habersiz ve gölge müşteri gizliliğinde denetlemekte ve hizmet kalitemizin halkımıza en mükemmel şekilde sunulmasını sağlamaktadır.

Erişilebilirlik


Müşterilerinin ve temsilcilerimizin şikâyet, öneri, talep ve sorularını kolaylıkla ve istediği zaman istediği yerden ulaştırabilmeleri için gerekli iletişim kanallarını kurmuş olan şirketimize, Pazar günü hariç, haftanın tüm günleri 09:00– 19.00 saatleri arasında ulaşabilir. Ayrıca müşterilerimiz şirketimizin internet adresinden ve tüm bayiliklerimizden şirket genel müdürlüğüne doğrudan ulaşılabilmektedirler. Şirketimiz, müşteri memnuniyeti geliştirme sürecinin performansı ve hedeflere uygun iyileştirme çalışmaları, üst yönetimimiz tarafından dönemsel olarak gözden geçirilmekte ve değerlendirilmektedir.

Somut ve objektif olmak


Müşterilerimizin her türlü şikâyet, öneri, talep ve soruları dürüst, adil ve tarafsız bir şekilde değerlendirilmekte ve ön yargılardan uzak bir bakış açısı ile değerlendirme komisyonuna sunulmaktadır.

Bağlılık


Şirketimiz hizmet kalitesi düsturu anlayışı ile müşteriyle uzun soluklu birlikteliklere önem verir.